پوست خشک و خارش پوست

هنگامی که  نوبت به شمردن موارد خانگی  مضر برای پوست می‌شود،  تقریبا می‌توان گفت که این لیست بی پایان خواهد بود.  فقط چند مورد از موادی که در این لیست جا می‌گیرند شامل محصولات پاک کننده، پولیش کف زمین، خوشبو کننده‌های هوا و مواد پاک‌کننده برای  شستشو هستند. این محصولات آب لازم برای بدن و چربی پوست را می‌گیرند و منجر به خشکی پوست و تحریک آن می‌شوند. در بعضی افراد، پوست خشک می تواند به پوست بسیار خشک تر تبدیل شود و در نهایت  اگزما و آماس پوست اتفاق بیفتد.

اگر شما هم پوست خشک دارید و می‌خواهید از دست خارش مداوم آن رهایی یابید، با ما همراه باشید و برای مبارزه با تحریک کننده های خانگی و بهتر کردن محیط خانه خود در راستای مراقبت از پوستتان، این نکات عملی را امتحان کنید:

۱-از دستکش استفاده کنید

ممکن است این جمله را شنیده  باشید که اگر می‌خواهید سن خود را مخفی نگه دارید، باید از دستان خود مراقبت کنید. این بدان معنی است که باید دست‌هایتان  را در برابر پاک کننده های خانگی غیرملایم  و پاک کننده های ظروف که باعث تحریک پوست دست می شود، محافظت کنید. همانطور که میدانید، خشکی پوست باعث پیری زودرس آن خواهد شد.

دستکش

۲-بعد  از شنا کردن دوش بگیرید و پوستتان را مرطوب نگه دارید

یکی دیگر از عاملان خشکی و  خارش پوست عاملی در خارج از  خانه شما است. این عامل در بیرون از منزل و در استخر می‌باشد. بله حدستان درست بود. کلر!  بهترین راه برای جلوگیری از خشکی پوستی که  در معرض تماس با کلر قرار گرفته است، استفاده از آبی است که هیچ افزودنی شیمیایی به آن اضافه نشده باشد. به محض این که شما یا فرزندانتان از استخر بیرون می آیید، خودتان را با آب و یک صابون ملایم بشویید. سپس از یک  مرطوب  کننده خوب که  عنصر اصلی آن  گلیسیرین باشد استفاده نمایید. گلیسیرین به پوست شما کمک می کند تا رطوبت را بهتر نگه داشته و از خشک شدن آن در  آینده جلوگیری می‌کند.

 

شنا

۳- از روغن ماهی و روغن دانه کتان استفاده کنید

اگر پوستی خشک و حساس دارید، به این نکته توجه داشته باشید که محیط زیست و حتی سن و سال نیز  می توانند بر  روی پوست شما تاثیر بگذارند. اما آیا می دانستید که روغن ماهی و روغن دانه کتان حاوی EFA ( یا همان اسید های چرب ضروری ) هستند و می توانند با هیدراته کردن(آب‌رسانی) پوست شما، از آن در برابر  اثرات مضر محیطی حفاظت نمایند. شما  نیز می‌توانید تا از دکتر پوست خود بخواهید که روغن ماهی و روغن کتان را به رژیم غذاییتان اضافه کند تا رطوبت پوستتان حفظ شود.  برای به حداکثر رساندن خواص دانه کتان، بهتر است که آن را آسیاب کنید

روغن

۴- از وازلین استفاده کنید

برای آن دسته از افرادی که  پوست حساسی دارند و پوستشان به راحتی تحت تاثیر مواد مضر تحریک کننده، قرار می‌گیرد، بهترین راه درمان، استفاده از ماده‌ایست که  کمترین مواد تشکیل دهنده را داشته باشد. یکی از این درمان ها وازلین خالص است. هنگامی که مواد خانگی و سوزش آور به پوست شما می‌خورند، این مواد لایه محافظتی پوستتان را از بین می‌برند.

زمانی  که شما مرطوب کننده ای که مملو از مواد شیمیایی است را تهیه کرده و بر روی آن نقطه از پوستتان که ضعیف شده است می‌مالید در حقیقت  با این کار باعث  بیش از حد تحریک شدن پوستتان و  سوزش، گزگز شدن، خارش، و قرمزی آن ناحیه می‌شوید. این ماده  تنها حاوی یک  عنصر است. به عنوان یک نتیجه کلی به دست امده از آکادمی امراض پوستی آمریکا، این ماده به عنوان آرامش‌بخشی مناسب برای پوست‌های خشک معرفی شده است و می‌توانید  آن را بر روی تمامی قسمت های بدن، از لب های خود تا دستان  و پاهایتان استفاده کنید.

 

۵- از جو دوسر استفاده کنید

اگر پوست شما به دلیل در معرض قرار گرفتن با یک محصول تمیزکننده خانگی خشک و خشن شده و به خارش افتاده، به سادگی می‌توانید کابینت آشپزخانه خود را برای پیدا کردن یک درمان مناسب برای پوست خشک باز کنید: جو دوسر!  قرن ها  از جوی دو سر برای درمان پوست خشک استفاده می‌شده است. اخیرا محققان  برای درمان خارش راهی کشف کرده اند، ماده‌ای  شیمیایی به نام آنتیاانیلیلیک اسید آمید که با التهاب و قرمزی  پوست مبارزه می کنند. برای به حداکثر رساندن خاصیت دانه‌های جو ، حمام جو دوسر بگیرید. جو دوسر را داخل یک  مخلوط کننده و  یا غذاساز بریزید و آن را آسیاب کرده و  خرد کنید و آن را به آرامی  و زمانی که در حال پر کردن وان حمام با آب هستید، داخل آب بریزید و بگذارید تا ۱۵ دقیقه داخل آب خیس بخورد.

جو دوسر

 

۶- محدوده‌تان را از گرد و خاک پاکسازی کنید

همان‌طور که بسیار آشکار است یک محرک خانگی رایج که در همه خانه‌ها وجود دارد گرد و خاک است. در یک مطالعه منتشر شده از یک  مجله پزشکی جراحی معتبر گزارش داده شده است  که قرار گرفتن در معرض ذرات میکروسکوپی  گرد و غبار باعث التهاب و تحریک پوست خشک می‌شود. برای جلوگیری از خارش‌های ناشی از گرد و خاک به طور مرتب  فرش ها و کف زمین منزلتان را جاروبرقی بکشید و هفته ای یک بار  رختخواب خود را در آب ۱۳۰ درجه فارنهایت و یا داغ‌ تر بشویید.

گرد و خاک

۷- دست‌هایتان را با ضدعفونی کننده‌های دست بشویید.

قطعا این روزها  در کلیه فروشگا‌ه‌ها  و یا مطب ها  چشمتان به دستگا‌های ضدعفونی کننده دست، خورده است.  بسیاری از خانواده ها نیز برای تمیز کردن راحت و سریع  دست‌ها از این دستگاه های ضدعفونی کننده در منزلشان استفاده می‌کنند. با وجود بیماری‌هایی مثل آنفولانزا و بیماری‌های دیگر قطعا چه  در بیرون و چه در داخل منزل، داشتن یک  دستگاه ضدعفونی کننده دست و صورت امری خوب خواهد بود. متنها تنها چیزی که خوب نیست، وجود الکل موجود داخل این مواد ضدعفونی کننده است که باعث خشکی پوست دست شما می‌شود. پس بهتر است تا برای  نرم و لطیف نگه داشتن پوست دستتان ، به دنبال نسخه های آبرسانی که متخصص پوست توصیه می‌کند باشید.

 

منبع: هاو کن یو

 

دیدگاه خود را بنویسید